Koszyk
Paszport dla psa – jak go wyrobić i o czym pamiętać?

Paszport dla psa – jak go wyrobić i o czym pamiętać?

Lato czeka tuż za rogiem! Wraz z jej nadejściem większość osób powoli rozpoczyna planowanie urlopów i wakacji. Wśród nich liczną […]

Lato czeka tuż za rogiem! Wraz z jej nadejściem większość osób powoli rozpoczyna planowanie urlopów i wakacji. Wśród nich liczną grupę stanowią także szczęśliwi posiadacze czworonogów, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez towarzystwa swojego pupila. Planując zagraniczny wyjazd wraz z czworonogiem, należy zadbać nie tylko o zapewnienie mu odpowiednich warunków na czas przejazdu z miejsca na miejsce, lecz także posiadać wymagane dla psa dokumenty. Najważniejszym z nich jest paszport dla psa.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest paszport dla psa i kiedy jest potrzebny oraz powiemy, jak go wyrobić oraz jaki koszt się z tym wiąże.

Paszport dla zwierząt. Co to takiego? Jakie informacje powinien zawierać?

Paszport dla psa to oficjalny dokument, który pozwala zidentyfikować konkretne zwierzę. Należy go wyrobić dla psa i kota, które już wkrótce wyruszą wraz ze swoimi opiekunami w zagraniczną podróż. Paszport jest wystawiany przez lekarza weterynarii na potrzeby przemieszczania się zwierzęcia domowego pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej. O jego uzyskanie przed wyjazdem powinni więc zadbać wszyscy opiekunowie zwierząt, którzy planują wyjechać ze swoim czworonogiem na urlop do jednego z państw członkowskich UE.

Paszport może wystawić jedynie upoważniony weterynarz. Umożliwia on niekomercyjne, czyli turystyczne przemieszczanie się zwierzęcia po krajach Wspólnoty. Opiekunowie zwierząt, którzy planują wyjazd do kraju spoza UE, muszą natomiast zapoznać się z zasadami wwozu zwierząt na ich terytorium – mogą się one bowiem różnić w zależności od regulacji prawnych obowiązujących w danym państwie – są dostępne do wglądu na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

W paszporcie widnieje szereg informacji na temat zwierzęcia. Pozwalają one nie tylko zidentyfikować psa lub kota, lecz także odnaleźć w razie potrzeby ich właściciela oraz się z nim skontaktować. Jest to więc bardzo przydatny dokument na wypadek zaginięcia zwierzęcia, który pozwoli szybko go odszukać i zwrócić właścicielowi.

Oprócz tego, paszport dla psa i kota zawiera także aktualne informacje na temat odbytych przez zwierzaka szczepień (w tym aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie), a także o jego stanie zdrowia i przebytych chorobach, co może okazać się przydatne np. w razie potrzeby poddania zwierzaka leczeniu za granicą.

Dlaczego należy wyrobić psu paszport?

Paszport to niezbędny dokument, aby móc zgodnie z europejskim prawem podróżować z psem. Należy więc go wyrobić odpowiednio wcześniej przed planowanym wyjazdem. Za brak tego dokumentu grożą bowiem poważne konsekwencje – pies podróżujący z opiekunem bez ważnego paszportu może zostać zawrócony do Polski lub poddany kwarantannie do czasu spełnienia wymogów prawnych. 

W przypadku zaginięcia czworonoga, paszport pozwala natomiast na szybką jego identyfikację i oddanie właścicielowi – jego posiadanie zapewnia więc spokój oraz pewność, że w razie zaginięcia za granicą, odnalezienie czworonoga będzie znacznie szybsze i łatwiejsze.

Wreszcie, paszport zawierający aktualne dane na temat stanu zdrowia czworonoga, w razie wystąpienia problemów zdrowotnych pozwala udzielić zwierzęciu odpowiedniej pomocy weterynaryjnej w czasie pobytu poza granicami Polski. Jako że proces wyrabiania paszportu zwierzęcia nie jest, ani trudny ani skomplikowany, warto zadbać o jego uzyskanie przed wyjazdem. Jego posiadanie to bowiem klucz do zgodnego z prawem, bezpiecznego podróżowania za granicę w towarzystwie ukochanego czworonoga. 

Psi paszport. Jak go uzyskać?

Aby wyrobić paszport dla psa, należy najpierw znaleźć upoważnionego lekarza weterynarii, który będzie posiadał odpowiednie uprawnienia do jego wystawienia. Rejestr lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania paszportów dla zwierząt towarzyszących można znaleźć na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Zanim jednak zgłosimy się z pupilem do gabinetu, należy sprawdzić, czy nasz pies posiada ważne szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz jest prawidłowo oznakowany, czyli posiada czip lub tatuaż (wykonany przed 3 lipca 2011 roku). Jeśli nie, należy w pierwszej kolejności zaczipować pupila, a następnie zgłosić się na szczepienie do gabinetu pamiętając, że w przypadku psów w wieku powyżej 12 tygodni, pierwsze szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego wykonania. Kolejne szczepienia w postaci dawek uzupełniających są natomiast ważne od dnia podania dawki (pod warunkiem, że zostały wykonane zgodnie z harmonogramem). 

W przypadku paszportu dla psa poniżej 3 miesiąca życia, który nie został jeszcze zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, należy uzyskać specjalne, wpisane do świadectwa zdrowia zezwolenie na wjazd do konkretnego państwa członkowskiego. Takie zezwolenie można uzyskać także dla psa w wieku od 12 do 16 tygodni, który został prawidłowo zaszczepiony przeciw wściekliźnie, lecz od dnia szczepienia nie upłynęło wymagane 21 dni. 

Warto ponadto wiedzieć, że niektóre kraje do przekroczenia granicy wymagają wykonanie badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania. Dodatkowo, może pojawić się także wymóg profilaktyki przeciwko tasiemcom Echinococcus, obowiązujący np. w Norwegii. Przed wyjazdem warto więc dokładnie sprawdzić wymagania dotyczące przemieszczania się zwierząt obowiązujące na terenie danego kraju.

Ile czeka się na paszport? Ile kosztuje paszport dla psa?

Wystawienie paszportu, w zależności od placówki i jej obłożenia obowiązkami, może potrwać od jednego do kilku dni. Aby uzyskać dokument przed planowanym wyjazdem, należy więc zgłosić się do uprawnionego do jego wystawienia weterynarza z odpowiednim wyprzedzeniem. Przed wizytą można także skontaktować się z wybraną placówką i zapytać, ile aktualnie trwa procedura wystawiania paszportu. Pozwoli to zaplanować czas oraz da pewność, że brak paszportu nie pokrzyżuje naszych wakacyjnych planów.

Wydanie paszportu wiąże się z określonym kosztem, który opiekun ponosi raz – paszport jest bowiem ważny przez całe życie zwierzęcia. Oprócz opłaty za czip i szczepienia, należy liczyć się także z wydatkiem 100 zł za samo wystawienie dokumentu, który to koszt jest określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym.

Przed wyjazdem należy ponadto dokonać legalizacji paszportu u Powiatowego Lekarza Weterynarii – koszt takiej usługi wynosi 26 zł i ponosi się go za każdym razem, kiedy planujemy zagraniczny wyjazd z czworonogiem.

Bezpieczna podróż z psem. O co jeszcze warto zadbać?

Oprócz paszportu, odpowiedzialny opiekun musi zatroszczyć się także o zapewnienie swojemu pupilowi odpowiednich warunków na czas podróży. Największy komfort zwierzęciu gwarantuje podróżowanie własnym autem, zwłaszcza jeśli pies jest już przyzwyczajony do korzystania z tego środka lokomocji oraz dobrze znosi dłuższe trasy. 

Wybierając pociąg lub autokar, należy natomiast odpowiednio przygotować do podróży i zabezpieczyć zwierzaka. Psy małych ras najlepiej przewozić w specjalnych nosidełkach lub transporterach, a większe czworonogi obowiązkowo na smyczy oraz w kagańcu.

Wybierając z kolei samolot, należy sprawdzić, czy i na jakich warunkach dane linie lotnicze godzą się na przewożenie na pokładzie swoich samolotów zwierząt domowych. Małe czworonogi zazwyczaj mogą lecieć wraz z opiekunem w nosidełku lub w transporterze, większe natomiast muszą być na czas przelotu umieszczone w luku bagażowym w specjalnych transporterach. 

Przed wyborem konkretnego środka lokomocji, warto zawsze sprawdzić, czy obecnie dany przewoźnik akceptuje zwierzęta domowe oraz zapoznać się z zasadami oraz opłatami za ich przewóz. Wybór metody podróżowania należy także dopasować do preferencji zwierzęcia, mając na uwadze nie tylko osobiste preferencje, lecz przede wszystkim jego stan zdrowia, predyspozycje psychiczne oraz dobre samopoczucie – w końcu wakacje mają być także dla niego!