Dlaczego psy szczekają? Jakie emocje za tym stoją?
Psy komunikują swoje emocje i potrzeby na różne sposoby. Język ich ciała oraz zachowanie są w stanie powiedzieć człowiekowi, czy w danej chwili czworonóg czuje się dobrze, jest zadowolony i radosny, czy wręcz przeciwnie – jest zmęczony, znudzony, a nawet zdenerwowany. Jednym z psich sposobów na komunikowanie się z otoczeniem i wyrażanie swojej postawy wobec niego jest wydawanie różnych dźwięków.
Oprócz standardowego szczekania, które może przybierać różną intensywność, psy komunikują się także warcząc, piszcząc, wyjąc, skomląc, ujadając oraz wydając z siebie inne dźwięki. Niektóre z nich mogą być uciążliwe dla otoczenia, a samo nadmierne szczekanie powodować konflikty z otoczeniem, zwłaszcza jeśli wraz z pupilem mieszkamy w bloku. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli psów poszukuje skutecznych sposobów na oduczenie zwierzaka nawyku głośnego reagowania na różne bodźce.
Z jakich powodów pies zaczyna szczekać?
Zanim jednak zaczniemy trening mający na celu skorygowanie niepożądanego zachowania psa, powinniśmy mieć świadomość, że pies nie szczeka bez powodu – w ten sposób komunikuje się z nami, przyciąga uwagę oraz „mówi” nam, czego w danej chwili potrzebuje. Jest to więc naturalne, zgodne z naturą zachowanie właściwe dla psiego gatunku.
Szczekanie bardzo często występuje w sytuacji, kiedy pies chce wyjść na zewnątrz, cieszy się z naszej obecności, zachęca do wspólnej zabawy, może ponadto szczekać na obcych ludzi, a także „odpowiadać” na dźwięki pochodzące z otoczenia. Szczekanie często pojawia się bowiem w bezpośredniej komunikacji pomiędzy zwierzętami – jeśli w pobliżu znajduje się inny szczekający pies, nasz pupil będzie chętnie prowadził z nim „konwersację”, zaznaczając swoją obecność.
Szczekając pies rozładowuje nadmiar energii, wyraża swoje emocje oraz broni swojego terenu. Zazwyczaj przestaje natomiast szczekać, kiedy dany bodziec zostanie wyeliminowany z jego otoczenia lub potrzeba zaspokojona. Warto więc zastanowić się, co skłoniło naszego pupila do głośnej reakcji i odpowiednio na to zareagować – np. wyjść z nim na spacer, pobawić się czy nakarmić.
W przypadku psów, które reagują nadmiernym szczekaniem np. na gości w domu, dzwonek do drzwi czy inne psy, warto natomiast wdrożyć szkolenie, które nauczy je cichego zachowania w domu. Pozwoli to wyeliminować niepożądane zachowania, nauczyć psa właściwego, aprobowanego przez człowieka zachowania w domu, a także zmniejszy możliwe problemy z otoczeniem.
Jak oduczyć psa nadmiernego szczekania?
W wielu przypadkach, przyczyny szczekania mogą zostać w szybki i łatwy sposób wyeliminowane. Psy często zachowują się głośno z nudy lub chęci zwrócenia na siebie uwagi. W takiej sytuacji wystarczy poświęcić im odpowiednio dużo czasu na wspólną zabawę, zapewnić zwierzęciu odpowiednią dawkę ruchu oraz stymulacji umysłowej, a także pomóc im rozładować nagromadzoną w ciele energię. Długi spacer połączony z zabawą na świeżym powietrzu sprawi, że zmęczony pies nie będzie miał ochoty na szczekanie podczas pobytu w domu. Zamiast wydawać z siebie dźwięki, położy się, zrelaksuje i odda odpoczynkowi.
Psy bardzo często szczekają także w sytuacji, kiedy zostają same w domu. Zazwyczaj właściciele o istnieniu problemu dowiadują się od sąsiadów – głośne zachowanie psa pod nieobecność właściciela to bowiem szczególnie uciążliwy dla otoczenia problem, który powinien być możliwie jak najszybciej wyeliminowany. Mimo tego, że pies może szczekać z wielu powodów, w takiej sytuacji najczęściej robi to z nudy oraz tęsknoty za właścicielem. Niekiedy przyczyną nadmiernego szczekania w samotności może być zachwiane poczucie bezpieczeństwa, które ujawnia się podczas samotnego pobytu psa w domu.
W wyeliminowaniu tego problemu pomoże szkolenie psa, które nie tylko oduczy go szczekania w domu, ale także zwiększy poczucie bezpieczeństwa psa, likwidując tym samym przyczynę niepożądanego zachowania. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i konsekwencja we wdrażaniu nowych nawyków oraz umiejętne reagowanie na zachowanie pupila. Aby nauczyć psa posłuszeństwa, należy zachować spokój, stosować różnego rodzaju przysmaki, kiedy pies przestaje szczekać, a także mieć świadomość, że jest to proces, który może potrwać trochę czasu, zanim przyniesie oczekiwane, satysfakcjonujące efekty.
Jak wyszkolić psa, aby nie szczekał w domu? Najczęściej popełniane przez właścicieli błędy
Głośne szczekanie bywa uciążliwe, zarówno dla nas samych, jak i dla naszego bezpośredniego otoczenia. Dlatego nie warto czekać aż pies sam z siebie przestanie szczekać, tylko wdrożyć odpowiedni trening, który oduczy go tego nawyku oraz zapobiegnie jego utrwaleniu. Nadmierne szczekanie psa warto eliminować możliwie jak najwcześniej, najlepiej jeszcze w wieku szczenięcym. Nie oznacza to jednak, że dorosłe psy nie są w stanie nauczyć się cichego zachowania – mogą, lecz nauka w ich przypadku może potrwać nieco dłużej oraz wymagać od właściciela większego zaangażowania.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przeprowadzenie treningu, warto także wiedzieć, jakich błędów się wystrzegać. Najczęściej popełnianym przez niedoświadczonych właścicieli błędem jest nadmierne karanie psa za niepożądane zachowanie. Kiedy pies szczeka, nie należy podnosić na niego głosu, krzyczeć czy karać go fizycznie – takie postępowanie będzie bowiem jedynie zwiększało stres zwierzęcia oraz nie tylko nie wyeliminuje problemu szczekania, lecz dodatkowo go pogłębi – pobudzony, sfrustrowany i zniechęcony do właściciela zwierzak będzie szczekał jeszcze głośniej i częściej.
W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju produkty, które „obiecują” skuteczną walkę ze szczekaniem. Należą do nich m. in. tzw. antyszczekowe obroże, które za pomocą impulsów elektrycznych lub wydzielania nieprzyjemnego zapachu mają skutecznie zniechęcać czworonoga do szczekania. Jeśli zależy nam na dobrostanie zwierzaka, nie należy ich stosować – są to bowiem agresywne, nieprzyjemne dla zwierzęcia oraz mogące zaszkodzić jego zdrowiu produkty, które tylko pogłębiają frustrację, ale w dłuższej perspektywie mogą powodować także różnego rodzaju problemy zdrowotne i behawioralne.
Zamiast nich, warto natomiast zaopatrzyć się w wysokiej jakości smakołyki dla psów i stosować je jako nagrodę za właściwe zachowanie i posłuszeństwo. To zdecydowanie przyjaźniejsza, skuteczniejsza i w pełni bezpieczna metoda, aby nasz czworonożny przyjaciel nauczył się przestrzegania obowiązujących w domu zasad.
Nagradzanie psa za prawidłowe zachowanie powinno być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Oprócz samych smakołyków, w roli nagrody można wykorzystać również zabawki interaktywne i gryzaki, które zaspokajają naturalną potrzebę żucia i gryzienia oraz pozwolą w bezpieczny sposób rozładować stres. Z czasem pupil nauczy się lepiej panować nad swoimi emocjami, a epizody nadmiernego szczekania będą zdarzały się coraz rzadziej.
Skuteczne metody ograniczające szczekanie w domu
Szczekanie psa można skutecznie kontrolować, wdrażając w codzienne życie kilka kluczowych nawyków. Przede wszystkim, warto zadbać o aktywność pupila na miarę jego potrzeb, pamiętać o codziennych, dłuższych spacerach, wspólnych zabawach w domu i na podwórku, a także spędzaniu w swoim towarzystwie odpowiedniej ilości czasu. Dzięki tym prostym metodom wyeliminowana zostaną jedne z najczęstszych przyczyn szczekania – redukcja nadmiaru energii oraz chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela.
Za każdym razem, kiedy pies zacznie szczekać, należy natomiast ze spokojem i pewnością powtarzać mu wypracowane komendy „cisza” lub „spokój” oraz nagradzać psa, kiedy przestanie szczekać na nasze polecenie. Konsekwencja ma tu kluczowe znaczenie – pies musi zacząć kojarzyć każde prawidłowe zachowanie z nagrodą, co pozwoli utrwalić pożądane reakcje oraz poprawnie reagować na komunikaty głosowe opiekuna. Pies zrozumie także, że szczekanie w domu nie jest pożądanym, aprobowanym przez człowieka zachowaniem.
W sytuacji, kiedy pomimo naszych wysiłków i upływu czasu nasz pies ujada, szczeka oraz wyje, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – psiego behawiorysty. W takim przypadku szczekanie może być bowiem spowodowane czynnikami psychologicznymi oraz wymagać odpowiedniego, profesjonalnego podejścia. Szkolenie pod okiem doświadczonego trenera pomoże w wykryciu przyczyny niepożądanego zachowania i z czasem z pewnością przyniesie pożądane rezultaty.
Szczekanie na komendę. Jak nauczyć psa komendy „daj głos”?
Mimo tego, że szczekanie najczęściej bywa kojarzone z negatywnym nawykiem, umiejętność jego kontrolowania także może okazać się przydatna. W związku z tym, podczas treningu warto wdrożyć kolejną komendę „daj głos”, na którą pies będzie reagował szczekaniem. Kiedy nasz pies zacznie szczekać, należy wypowiedzieć komendę i natychmiast nagrodzić go smakołykiem.
Konsekwentne stosowanie komend „cisza” i „daj głos” oraz nagradzanie psa za właściwe zachowanie pozwoli sprawować pełną kontrolę nad zachowaniem zwierzęcia. Dzięki temu będziemy w stanie natychmiast uciszyć szczekającego pupila, a także spowodować, że zacznie szczekać np. w sytuacji, kiedy zagraża nam niebezpieczeństwo.
Kluczem do sukcesu, jak w każdym treningu posłuszeństwa, jest konsekwencja i cierpliwość oraz stosowanie pozytywnego wzmocnienia w postaci nagród oraz słownych pochwał. Regularne ćwiczenie komend pomoże psu zrozumieć, kiedy ma szczekać, a kiedy powinien być cicho, co pomoże lepiej i skuteczniej kontrolować jego zachowanie w domu.