Wśród miłośników czworonogów szczególną sympatią cieszą się psy dużych ras. Ich imponujący wygląd, majestatyczne sylwetki oraz zazwyczaj łagodne, przyjazne usposobienie sprawiają, że są one bardzo chętnie wybierane przez miłośników psów na całym świecie. Specjalnie z myślą o osobach, które marzą o przygarnięciu do swojego domu zwierzaka o pokaźnych rozmiarach, przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych ras psów dużych.
Z tego artykułu dowiesz się m. in., co łączy te zwierzęta, jakie są ich wymagania oraz dla kogo mają szansę okazać się odpowiednimi towarzyszami życia. Znajdziesz tu ponadto szczegółowe opisy ośmiu najpopularniejszych ras psów dużych, które królują zarówno w domach, jak i w sercach swoich właścicieli!
Czym wyróżniają się duże rasy psów? Co łączy je ze sobą?
Przedstawiciele ras dużych różnią się między sobą nie tylko wielkością ciała, ale także i temperamentem. Większość dużych psów to spokojne, zrównoważone zwierzęta, które wbrew pozorom, bardzo dobrze odnajdują się w domu i w rodzinnej atmosferze. Nie bez powodu często są określane mianem „łagodnych olbrzymów” – duże psy mają wielkie serca, potrafią być bardzo opiekuńcze, delikatne i niezwykle wierne. Co jeszcze łączy przedstawicieli danej rasy?
Spośród posiadanych przez nich cech wspólnych, z pewnością warto wymienić wysoki poziom lojalności, dużą potrzebę kontaktu z człowiekiem oraz silną więź emocjonalną z domownikami. Chociaż niektóre z dużych ras psów mają dość silny instynkt terytorialny, większość z nich bardzo dobrze socjalizuje się także z innymi zwierzętami oraz zaprzyjaźnia się z małymi dziećmi. Nie należy jednak zapominać, że każda psia rasa posiada swoje indywidualne cechy, z którymi trzeba zapoznać się przed adopcją.
Co warto wiedzieć przed adopcją dużego psa?
Przed podjęciem decyzji o adopcji szczenięcia dużego psa, warto mieć świadomość, że jego potrzeby mogą znacznie różnić się od wymagań małych i średnich psów. Przede wszystkim, psy ras dużych i olbrzymich, ze względu na swoje uwarunkowania fizyczne, potrzebują więcej przestrzeni do życia – zarówno w samym domu, jak i podczas spacerów. Najlepiej będą się więc czuły się w przestronnych domach z ogrodem, w którym będą mogły spędzać sporą część dnia. Życie w ciasnym mieszkaniu może być dla nich natomiast dość uciążliwe, chyba że opiekun zapewni im odpowiednią, codzienną porcję ruchu i zabawy na świeżym powietrzu.
Poszukując odpowiedniego, pełnowartościowego pożywienia dla przedstawiciela dużej rasy, najlepiej sięgać po jakościowe karmy dla psów dużych, zawierające takie składniki, jak m. in. wysoko przyswajalne białko, mikro- i makroelementy, witaminy, glukozamina, siarczan chondroityny i kwasy omega-3, które wspomagają funkcjonowanie układu kostno-stawowego.
Jeśli chodzi natomiast o kwestie zdrowotne, duże psy są bardziej narażone na schorzenia takie jak m. in. dysplazja stawów biodrowych, skręt żołądka czy choroby serca. Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednie żywienie oraz poziom aktywności fizycznej są więc kluczowe dla utrzymania pupila w dobrym zdrowiu i samopoczuciu.
Warto także mieć świadomość, że duże psy starzeją się szybciej i żyją niestety krócej niż czworonogi należące do mniejszych ras – długość życia psów dużych wynosi przeciętnie 8–10 lat, choć zdarzają się oczywiście wyjątki. Posiadanie dużego psa wymaga więc dużej odpowiedzialności, cierpliwości, zaangażowania w wychowywanie, a także gotowości do ponoszenia wyższych kosztów utrzymania – zarówno w zakresie samego żywienia, jak i opieki medycznej.
8 najpopularniejszych ras psów dużych
Duże rasy psów to nie tylko imponujący wzrost i waga, ale również wyjątkowa osobowość – nic więc dziwnego, że ich przedstawiciele cieszą się tak dużym zainteresowaniem w gronie miłośników zwierząt!
Choć ich wygląd niekiedy może budzić pewien respekt, większość przedstawicieli dużych ras to psy o niezwykle czułym, wrażliwym i kochającym ludzi sercu. Zwierzęta dużych ras są ponadto zwykle spokojniejsze niż ich mniejsze odpowiedniki, bardziej zrównoważone oraz lojalne wobec człowieka.
W zamian za to, duże psy potrzebują dużo miejsca do życia, które będzie właściwie dostosowane zarówno do rozmiarów ich ciała, jak i do dużo wyższego zapotrzebowania na aktywność fizyczną. Poznaj najpopularniejsze rasy psów dużych, które sprawdzą się nie tylko jako psy obronne i stróżujące, ale także jako zwierzęta rodzinne!
Labrador retriever
Labrador retriever to jedna z najchętniej wybieranych ras psów dużych na świecie. Choć bardzo często kojarzy się go z psami średniej wielkości, większe psy tej rasy ważą 35 kg i więcej, co pozwala na zakwalifikowanie ich do dużej rasy. Labradory posiadają zwartą, muskularną sylwetkę, krótką, gęstą sierść oraz charakterystyczny wesoły wyraz pyska. Labradory mają 3 warianty umaszczenia:
- czarne,
- czekoladowe,
- oraz biszkoptowe.
Labradory to wesołe, przyjazne, łagodne i towarzyskie zwierzęta. Uwielbiają ludzi, dzieci oraz inne zwierzaki, dlatego świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne. Są przy tym niezwykle inteligentne, bystre i chętne do nauki, a także uwielbiają bawić się z człowiekiem i aportować.
Rozważając adopcję psa tej rasy, warto mieć świadomość, że każdy labrador potrzebuje solidnej, codziennej dawki ruchu. Jego zdrowiu psychicznemu i fizycznemu będą sprzyjały długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Nie będzie to natomiast rasa odpowiednia dla osób, które nie mogą poświęcić psu dużo swojego czasu – labradory nie znoszą bowiem samotności, a kiedy się nudzą, mogą wyładowywać frustrację, niszcząc rzeczy.
Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki to jedna z najbardziej lubianych ras psów dużych. Słynie przede wszystkim ze swojej ponadprzeciętnej inteligencji, oddania oraz wysokiej wytrzymałości. Psy tej rasy są duże, silne oraz harmonijnie zbudowane. Ich umaszczenie najczęściej przybiera odcienie czerni z nierównomiernymi podpalaniami i łatami, lecz spotkać można także owczarki jednolicie czarne lub szare. Z natury są to psy bardzo czujne i lojalne wobec swojej rodziny, które wymagają jednak konsekwentnego prowadzenia i wychowania od najmłodszych lat.
Owczarek niemiecki jest przy tym psem niezwykle pracowitym, którego można świetnie wyszkolić – przedstawiciele tej rasy świetnie sprawdzają się m. in. w roli psa policyjnego, ratowniczego czy przewodnika dla osób niewidomych. Rasa ta potrzebuje dużo ruchu, zadań do wykonania oraz bliskiego kontaktu z człowiekiem. Owczarek to pies, który uwielbia bowiem współpracę oraz błyskawicznie uczy się nowych komend. Nie jest to jednak rasa dla każdego – wymaga doświadczonego właściciela, który będzie w stanie zapewnić mu zarówno dyscyplinę, jak i czułość.
Berneński pies pasterski
Berneński pies pasterski to duża rasa, która zachwyca swoją majestatyczną sylwetką oraz łagodnym usposobieniem. Są to psy o długiej, zazwyczaj występującej w trzech kolorach sierści – czarnej z białymi i rudymi znaczeniami. Są niezwykle przywiązane do swojej rodziny, cierpliwe wobec dzieci i z reguły dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Berneński pies pasterski to idealny wybór dla osób szukających spokojnego, rodzinnego psa, który wniesie do domu dużo ciepła i harmonii.
Choć z pozoru mogą wydawać się nieco powolne i ciężkie, berneńczyki uwielbiają aktywność fizyczną – szczególnie w chłodniejsze dni. Nie są jednak typowymi psimi sportowcami i nie potrzebują bardzo intensywnych treningów. Do szczęścia w zupełności wystarczą im długie spacery oraz czas spędzany z właścicielem. Pewną wadą tej rasy jest natomiast dość krótka średnia długość życia oraz jej podatność na niektóre nowotwory i problemy stawowe.
Dog niemiecki
Dogi niemieckie to największe i najcięższe psy na świecie – samce często przekraczają 60 cm w kłębie i ważą ponad 90 kg! Pomimo swoich pokaźnych rozmiarów, są to zwierzęta bardzo łagodne i delikatne, zwłaszcza w kontaktach z ludźmi i mniejszymi czworonogami. Dogi mają krótką sierść i występują w kilku wariantach umaszczenia. Ich charakter stanowi to połączenie dumy, spokoju i ogromnego przywiązania do właściciela.
Dog niemiecki zdecydowanie nie lubi natomiast samotności – najlepiej czuje się bowiem przy boku „swojego” człowieka. Choć nie potrzebuje ekstremalnej aktywności fizycznej, regularne spacery będą w jego przypadku konieczne, gdyż pozwolą utrzymać go w dobrej kondycji.
Ze względu na swoje duże rozmiary, pies tej rasy zdecydowanie nie nadaje się do życia w ciasnym mieszkaniu. Jest także dość wymagający pod względem żywienia – jego dieta musi być dobrze zbilansowana i bogata w składniki wspierające zdrowie kości oraz stawów. Dog niemiecki będzie idealnym towarzyszem życia dla osób spokojnych, które potrafią stworzyć psu bezpieczne i stabilne środowisko.
Nowofundland
Nowofundlandy to rasa, która słynie ze swojej miłości do wody i wyjątkowej łagodności. Te ogromne, puszyste psy mają gęstą, przyjemną w dotyku sierść oraz masywną budowę ciała. Najczęściej spotykane ich umaszczenia to czarne, brązowe i biało-czarne. Ich charakterystyczną cechą jest niesamowity spokój i cierpliwość – szczególnie w stosunku do dzieci. Nowofundlandy są bowiem wspaniałymi psami rodzinnymi, oddanymi i troskliwymi. Nie są to psy zbyt aktywne, lecz potrzebują codziennej dawki ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. To idealny wybór dla rodzin z dziećmi lub osób ceniących spokój i bliski kontakt z naturą.
Psy tej rasy kochają wodę i świetnie się w niej czują, przez co są bardzo wykorzystywane jako psy ratownicze. Jako psy domowe, potrzebują odpowiedniej opieki – ze względu na swoją długą sierść, wymagają bowiem regularnej pielęgnacji, a ich dieta powinna wspierać funkcjonowanie stawów i układu krążenia. To rasa, która zdecydowanie najlepiej poczuje się w domach z dostępem do dużego ogrodu.
Leonberger
Leonberger to duża rasa o imponującym wyglądzie i łagodnym usposobieniu. Psy te osiągają nawet 80 cm wysokości w kłębie i nierzadko ważą ponad 70 kg. Ich długa, bujna sierść nadaje im wygląd nieco przypominający lwa, z czego też wzięła się ich nazwa. Leonbergery są zwierzętami niezwykle przyjaznymi, zrównoważonymi i opiekuńczymi, które świetnie sprawdzają się w roli psów rodzinnych – są bowiem cierpliwe, lojalne i uwielbiają dzieci.
Posiadane przez nie łagodne usposobienie nie wyklucza jednak potrzeby odbycia odpowiedniego szkolenia – są to bowiem bardzo inteligentne, mądre i chętne do współpracy psy, które potrzebują jednak jasnych zasad i wyznaczenia granic. Leonbergery wymagają ponadto regularnego szczotkowania i pielęgnacji sierści oraz odpowiednio zbilansowanej diety. W okresie zimowym dobrze znoszą chłód, lecz za to latem należy zapewnić mu cień, odpoczynek oraz stały dostęp do wody.
Leonberger to także rasa, która potrzebuje sporej przestrzeni – najlepiej będzie się więc czuła się w domu z ogrodem. Dla kogo będzie odpowiedni wyborem? Przede wszystkim, dla osób aktywnych, które cenią sobie bliski kontakt z psem oraz są gotowe na sprawowanie codziennej opieki nad naprawdę dużym zwierzęciem!
Mastif tybetański
Mastif tybetański to jedna z najstarszych i najbardziej niezależnych ras psów. W Azji przedstawiciele tej rasy przez wieki stróżowały przy świątyniach, dziś natomiast zachwycają miłośników zwierząt swoim unikalnym długowłosym wyglądem. Ich sierść jest bowiem długa i gęsta, a zwierzak z wyglądu bardziej przypomina lwa niż psa.
Mastify tybetańskie to psy bardzo lojalne wobec człowieka, które są jednak dość niezależne – nie każdy właściciel poradzi sobie z ich dość silną osobowością. To pies, który potrzebuje doświadczonego właściciela, który będzie potrafił zbudować z nim relację opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Warto także wiedzieć, że mastify tybetańskie to psy terytorialne, które mogą być nieufne w stosunku do obcych, są za to niezwykle oddane i wierne swojej rodzinie. To psy stworzone do życia w dużym domu z ogrodem, w spokojnej okolicy.
Wilczarz irlandzki
Wilczarz irlandzki to jedna z najwyższych ras psów na świecie. Jego smukła, ale potężna sylwetka i szorstkowłosa sierść nadają mu wyglądu prawdziwego łowcy. Choć niegdyś psy tej rasy wykorzystywane były do polowań na wilki, dziś są zwierzętami domowymi, które słyną ze swojego łagodnego, spokojnego usposobienia. Wilczarz irlandzki to łagodny pies i idealny wybór dla osób spokojnych, ceniących delikatność czworonożnego przyjaciela.
Wilczarz irlandzki to pies cichy i dostojny, który nie wymaga dużej i intensywnej aktywności fizycznej, lubi za to długie spacery. Nie lubi samotności, jest bardzo przywiązany do swojej rodziny i najlepiej czuje się blisko człowieka. Ze względu na skłonności do chorób serca i nowotworów, rasa ta wymaga regularnych badań i zbilansowanej diety.