Wśród miłośników podróżowania nie brakuje jednak także właścicieli zwierząt, którzy wyjazdów bynajmniej nie traktują jako chwili odpoczynku od opieki nad czworonogiem. Wręcz przeciwnie – chętnie zabierają ze sobą w podróż psa, który ochoczo towarzyszy im podczas różnego rodzaju aktywności poza domem.
Aby wyprawa w nieznane była bezpieczna i korzystna także dla niego, do podróżowania z psem warto się jednak odpowiednio przygotować. O czym szczególnie należy pamiętać – tego dowiesz się, czytając nasz artykuł do samego końca!
Pies w podróży. Czy warto zabierać ze sobą czworonoga?
Jeszcze kilkanaście lat temu podróżowanie z psem nie było tak popularne, jak jest obecnie. Dziś coraz więcej osób z pełną świadomością decyduje się bowiem zabierać swojego pupila na wakacje, ferie, a nawet na krótsze, weekendowe wypady poza miasto. Zmianie podejścia do psiego towarzystwa w czasie urlopu sprzyjają ułatwienia, które specjalnie z myślą o miłośnikach zwierząt przygotowała branża turystyczna.
Coraz więcej obiektów noclegowych chętnie gości bowiem w swoich progach nie tylko ludzi, ale także zwierzęta domowe, psy mogą towarzyszyć swoim opiekunom na popularnych szlakach turystycznych, a niekiedy także wchodzić wraz z nimi do niektórych atrakcji. Jeśli natomiast wstęp jest przewidziany tylko dla ludzi, bardzo często taki obiekt zapewnia czworonogom odpowiednie miejsce na zewnątrz, w którym zwierzęta mogą odpocząć, napić się wody oraz bezpiecznie zaczekać na powrót swoich opiekunów.
Wszystko to sprawia, że coraz rzadziej musimy rezygnować z towarzystwa swojego pupila na czas wypoczynku poza domem, tym bardziej, że wspólny wyjazd zdejmuje z nas obowiązek zapewnienia zwierzęciu opieki podczas naszej nieobecności. Możemy być także pewni, że zwierzę nie będzie czuło się przez nas porzucone czy opuszczone, a my sami nie będziemy za nim tęsknić lub martwić się o jego dobrostan. Zamiast tego wspólnie będziemy mogli korzystać z uroków urlopu. A te doceniają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta!
Bezpieczne i zgodne z prawem podróżowanie z psem po UE
Na wycieczkę z psem możemy wybrać się nie tylko po Polsce, ale także za granicę. Zdecydowanie najłatwiej jest obecnie podróżować z psem po Unii Europejskiej ze względu na ujednolicone przepisy odnośnie zasad przewożenia psa, wymaganych szczepień ochronnych i dokumentów oraz obowiązujących reguł.
Jeśli wybierasz się za granicę do jednego z krajów UE, Twój pies musi posiadać mikrochip, aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie (muszą być wykonane co najmniej 21 dni przed przekroczeniem granicy), a także świadectwo zdrowia zwierząt UE (ważne do 4 miesięcy od daty wydania). Ponadto, niektóre kraje wymagają, aby przekraczające granicę państwa psy miały zrobiony test na wściekliznę oraz były odrobaczone.
Jeśli planujesz podróż za granicę, warto wyrobić także specjalny paszport dla psa. Jest to dokument wydawany przez lekarza weterynarii, który informuje o przebytych przez zwierzę szczepieniach oraz jego ogólnym stanie zdrowia. Wyrobienie paszportu kosztuje 100 zł, a można go uzyskać w klinikach uprawnionych do wystawiania psich paszportów. Raz wydany paszport jest ważny przez całe życie psa – nie ma potrzeby bowiem jego odnawiania czy wyrabiania na nowo. Warto więc przechowywać go w bezpiecznym miejscu oraz zabierać ze sobą na wizyty lekarskie.
Wybierając się z psem w zagraniczną podróż do kraju spoza UE należy natomiast sprawdzić aktualne przepisy obowiązujące w tym konkretnym państwie. Mogą się one bowiem niekiedy diametralnie różnić od tych stosowanych na terenie Unii Europejskiej.
Jak przygotować psa do podróży? O tym warto pamiętać!
Wybierając się na dłuższy wyjazd z psem poza dom, warto się do niego odpowiednio przygotować. Pamiętajmy bowiem, że każda podróż wiąże się ze stresem dla zwierzęcia, który można jednak zmniejszyć, podejmując odpowiednie kroki zaradcze. Przede wszystkim, warto przyzwyczaić psa do przebywania w transporterze, jeśli planujemy korzystać z niego w podróży, a także zadbać o wykonanie niezbędnych badań, zabiegów oraz szczepień w odpowiednim czasie przed wyjazdem.
Sam wyjazd powinien natomiast zostać zaplanowany z uwzględnieniem potrzeb nie tylko biorących w nim udział ludzi, ale także zwierząt – na nocleg warto zatrzymać się w obiekcie przyjaznym zwierzętom domowym, a atrakcje wybierać głównie takie, do których pies będzie mógł wejść wspólnie z nami. Przed wyjazdem warto także sprawdzić, czy w okolicy jest dostępny weterynarz oraz zapisać sobie adres i numer telefonu najbliższej kliniki.
Przed samym wyruszeniem z domu warto wyprowadzić psa na dłuższy spacer oraz zadbać o to, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Pamiętajmy także, aby nakarmić psa dobrze tolerowaną przez niego na co dzień karmą oraz go napoić, lecz aby nie robić tego przed samą podróżą, zwłaszcza jeśli nasz pupil cierpi na chorobę lokomocyjną. Najlepiej i najbezpieczniej, aby pies zjadł ostatni posiłek przed podróżą ok. 2-3 godziny przed wyjazdem.
Podróż z psem różnymi środkami transportu
Podróżowanie z psem może odbywać się na wiele sposobów. Do wyboru mamy m. in. własny samochód, pociąg, autokar, a także samolot i statek. Wszystkimi tymi środkami transportu dotrzemy w docelowe miejsce, nie zawsze będziemy mieli jednak możliwość odbycia jej wspólnie z psem, w zależności od tego czy dana metoda podróżowania umożliwia przewóz zwierząt wraz z opiekunem oraz zasad ustalonych odgórnie przez przewoźnika.
Przed wyjazdem, warto także odwiedzić z psem weterynarza oraz poprosić go o przebadanie zwierzęcia. Lekarz weterynarii sprawdzi, czy nasz czworonóg może bezpiecznie podróżować, zweryfikuje książeczkę zdrowia psa, a często także doradzi, jak w praktyce zaplanować bezpieczną i komfortową podróż z czworonogiem. Jeśli natomiast zwierzę cierpi na chorobę lokomocyjną, wypisze także odpowiednie dla niego leki łagodzące objawy.
Podróż samochodem z psem
Zdecydowanie najłatwiej i najwygodniej zabrać w podróż psa własnym samochodem. Jest to także forma podróżowania najmniej stresująca dla samego zwierzęcia, zwłaszcza jeśli nasz pupil jest na co dzień przyzwyczajony do jazdy samochodem. Wybór auta osobowego na środek transportu pozwala nam robić tyle postojów, ile potrzebujemy, co pozwala zwierzęciu pobyć chwilę na świeżym powietrzu, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, a także rozprostować łapy.
Wybierając się w długą podróż samochodem z psem, warto mieć ze sobą jedzenie dla psa, przekąski, zabawki, a także specjalną matę chłodzącą, która zapewni mu komfort w upalny dzień. Należy także odpowiednio zabezpieczyć psa w czasie jazdy na wypadek gwałtownego hamowania, przypinając go pasami bezpieczeństwa w odpowiedni sposób oraz przestrzegając zasad bezpiecznej jazdy z psem w samochodzie.
Mały pies może zostać umieszczony w transporterze dopasowanym do jego wielkości, przypiętym pasami do siedzenia lub umieszczonym na podłodze auta, pomiędzy siedzeniami. Większy zwierzak może natomiast podróżować na siedzeniu, zabezpieczony specjalnymi szelkami dla psa lub w bagażniku. W tym drugim przypadku należy dodatkowo pamiętać o montażu specjalnej kratki oddzielającej pupila od reszty wnętrza pojazdu.
Podróż z psem pociągiem. Jak przygotować do niej pupila?
Podróżowanie z psem jest możliwe także środkami transportu publicznego. Zwierzęta mogą być przewożone pociągiem, pod warunkiem wykupienia dla nich odpowiedniego biletu oraz zapewnienia zwierzęciu zabezpieczenia na czas przejazdu. PKP oferuje bezpłatne przejazdy dla psów małych ras przewożonych w transporterze oraz specjalne bilety dla psów ras większych.
Zazwyczaj pies może towarzyszyć właścicielowi w przedziale, aczkolwiek można spotkać się z wymogiem jego umieszczenia w kojcu lub specjalnym transporterze. Przez cały czas przebywania w pociągu psy muszą mieć założoną smycz, obrożę oraz kaganiec. Nie mogą zakłócać spokoju innych podróżnych.
Przed wykupieniem biletów, warto upewnić się, czy dany przewoźnik oferuje przejazdy pociągiem z psem, sprawdzić cenę biletów, a także szczegółowe zasady przewozu zwierząt domowych. Warto także mieć świadomość, że zwierzęta podróżujące środkami transportu publicznego muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie i niezbędne dokumenty, w tym książeczkę zdrowia.
Jeśli zaplanowana jest długa podróż pociągiem z psem, warto zabrać ze sobą coś do jedzenia dla pupila, a także miskę turystyczną, z której psiak będzie mógł napić się wody. Przydatne mogą okazać się także jego ulubione zabawki oraz smaczne psie przekąski, którymi nagrodzimy pupila za dobre zachowanie w pociągu.
Przelot samolotem z psem. Czy to możliwe?
Mamy dobrą wiadomość także dla miłośników latania. Większość linii lotniczych zezwala na podróżowanie samolotem z psem. Miejsce, w którym zostanie umieszczony pupil różni się jednak w zależności od jego wielkości. Psy małych ras o wadze do 8 kg wraz z transporterem mogą zazwyczaj latać w kabinie, większe psy natomiast na czas przelotu muszą zostać umieszczone w luku bagażowym, w specjalnym kontenerze przeznaczonym do przewożenia psa.
Podróżowanie samolotem nie jest jednak zalecane w przypadku wszystkich psów. Z dużą ostrożnością do wyboru tego środka transportu powinni bowiem podchodzić właściciele psów ras brachycefalicznych (np. mopsów i buldogów). Psy te posiadają specyficzną budowę czaszki, która może powodować u nich problemy z oddychaniem, mogące nasilać się zwłaszcza podczas podróży samolotem. W związku z tym niektóre linie lotnicze nie zgadzają się zabierać na pokład przedstawicieli tych ras – dla ich zdrowia i bezpieczeństwa.
Podróż samolotem z psem wymaga także wykupienia osobnego biletu dla psa. Poszczególne linie lotnicze mają własne wytyczne odnośnie przewozu zwierząt domowych, warto więc sprawdzić informacje dostępne na stronie www przewoźnika lub skontaktować się z infolinią jeszcze zanim zarezerwujemy bilety lotnicze dla siebie i swojego psa. Jako że odprawa w przypadku zwierząt domowych może potrwać dłużej, zaleca się przybyć na lotnisko ok. 2-3 godziny przed planowanym odlotem.
Pies w autokarze i na statku
W przypadku podróży autokarem obowiązują podobne zasady, co podczas przewozu psa w samochodzie. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszyscy przewoźnicy krajowi i międzynarodowi zgadzają się na przewożenie na pokładzie zwierząt domowych – informacji na ten temat należy szukać na stronie www danej firmy transportowej lub zadzwonić na jej infolinię.
Ze względu na komfort czworonoga i samą specyfikę podróżowania autokarem, ten środek transportu warto polecić jedynie w przypadku krótszych podróży i raczej nie zabierać psa w długie, międzynarodowe trasy, podczas których nie będziemy mieli możliwości np. zabrania psa na spacer na zewnątrz co kilka godzin.
Z psem możemy natomiast jak najbardziej podróżować statkiem pasażerskim. Wystarczy zaopatrzyć się w bilety dla siebie i swojego czworonoga, a także zapoznać się z zasadami przewozu zwierząt dostępnymi na stronie internetowej wybranego armatora.